Екопътека “Искър - Панега” - едно от живописните кътчета на България


Панега е малка, но изключително живописна река. Води началото си от най-големия карстов извор в България, наречен Глава Панега. Тя тече на север и по пътя си образува красив пролом в района на град Луковит. Малко преди да стигне до Червен бряг, река се влива във водите на Искър.
В древността името й било Панакс. Турците я наричало Алтън Панега (от турски златна). Целебните свойства на водата са били известни още на древните траки, елини и римляни. И до днес се вярва, че в реката е съхранена силата на Панацея - дъщерята на древногръцкия бог  и лечител Асклепий.
Не са много местата в България, където можете да усетите красотата на природата в целия й блясък. Тук почти всичко изглежда съвършено - спокойните води на реката криволичат в подножието на величествен каньон, навсякъде е покрито с папрати и зеленина, а във въздуха се носи аромат на билки.
Ако се разходите по екопътеката в началото на лятото, ще се изумите от хилядите водни кончета, които са накацали на слънце върху дървените мостчета над реката. Щом приближите, те се разхвърчат в различни посоки. Цял рояк от сини, зелени и златистожълти малки “хеликоптерчета”.  Водните кончета са красиви и напълно безопасни за хората насекоми. Може дори да се каже,че са приятел на човека, защото се хранят с вредни насекоми, като мухи и комари, каквито има много около реката. Това обяснява огромната им популация в района на Панега.

В скалите на река Панега има десетки пещери, които са труднодостъпни и малко проучени. Най-известната от тях носи името Темната дупка. В нея са открити следи от живот на едни от първите представители на вида  Homo Sapiens. В района има и други уникални архелогически находки. Тук са намери близо 40 селища, светилища, некрополи и останки от крепости. Те са от различни епохи  - от античността през тракийския и римския период до Средновековието.