Александровска гробница - тракийско култура по българските земи


Александровската гробница е една от най-ценните находки на българската археология от началото на новото хилядолетие. Открита е при разкопки на могилата Рошавата чука при хасковското село Александрово през 2000г.
В нея е бил погребан богат тракийски владетел, чието име остава неизвестно. Гробницата е забележителна с внушителната си архитектура и богати стенописи, които са сравнително добре запазени. Те показват различни ловни и бойни сюжети, както и сцени от погребално угощение. Разпръснати са из цялата гробница - в камерите, коридора и предверието.
Смята се, че гробницата е построена през IV в. пр. Хр. Всички ценности са били разграбени още през Античността. Иманярски атаки са нанесли допълнителни щети по мазилката и вътрешната подредба на гробницата. Въпреки това Александровската гробница е безценен исторически паметник и едно от най-забележителните произведения на тракийското изкуство, намирани по българските земи.
Според учените на една от бойните сцени в гробната камера е изрисуван неизвестния владетел, в чиято чест е построена гробницата. Той е показан как язди червен кон и пронизва с копието си глиган. Наметката върху гърба на коня (седлото) е от леопардова кожа. Според учените това е свидетелство за по-високия му социален статус от този на останалите конници. Нещо повече  - докато останалите препускат след животните, атакувайки ги в гръб. Той напада глигана фронтало.
Най-запазените рисунки по купола на гробницата представляват сцени от царски лов. Ловът е една от най-популярните теми в тракийското изкуство. Ловни сцени откриваме върху десетки паметници, накити, съдове, оброчии плочи и други предмети. Според траките порядъкът във Вселената може да бъде установен чрез победа над силите на хаоса. Побеждавайки глигана, който е въплъщение на хаоса, владетелят възстановява световния порядък и придобива по-висок статус.
Оригиналната гробница е консервирана и в нея не се допускат посетители. Можете да разгледате точното й копие, което се намира в Музея на тракийското изкуство в Източните Родопи. Той отвори врати през 2009г. и се намира непосредствено до могилата.